Skip to main content

Election Results

Results from the District, Parish, Town and Essex Police, Fire and Crime Commissioner Elections on 2nd May 2024 will be below when they are available. If you are viewing this page on a mobile device please scroll across the page to see the full table.

Election results from previous years are also available from 'In this section'

District Elections

Downhall and Rawreth

Candidates Name Description Results Elected
CRIPPS, Jim Liberal Democrats  
HEDGES, James Richard Labour Party
LANGLEY, Marie Lisa The Conservative Party Candidate  
Rejected Papers
Turnout

Foulness and The Wakerings

Candidates Name Description Results Elected
EFDE, Rosalind Hilary The Conservative Party Candidate  
MYERS, Gary William Independent  
RIDLEY, Lorraine Labour Party
TELLIS, Steve Liberal Democrats
Rejected Papers
Turnout

Hawkwell East

Candidates Name Description Results Elected
ARMSTRONG, Bella-Elena Heritage Party - Freedom. Family. Nation  
CAPON, Joe Rochford District Residents  
CARTER, Toni Lorraine The Conservative Party Candidate
MONTGOMERY, Keith Labour Party
WEBB, Mike Independent
WHITE, Rachel Marie Green Party
Rejected Papers
Turnout

Hawkwell West

Candidates Name Description Results Elected
OSBORNE, David Paul The Conservative Party Candidate  
RYAN, Teddy Andrew
George
Labour Party  
WILSON, Ian Clive Rochford District Residents
Rejected Papers
Turnout

Hockley

Candidates Name Description Results Elected
CAPON, Phil Rochford District Residents  
GADSDON, Eileen Philomena The Conservative Party Candidate  
ROOKE, Ian James Labour Party
TAYLOR, Chris Green Party
Rejected Papers
Turnout

Hockley and Ashingdon

Candidates Name Description Results Elected
CAPON, Tracy Joy Rochford District Residents  
CONSTABLE, Roger Paul The Conservative Party Candidate  
RIDLEY, Hollie Elizabeth
Laurel
Labour Party
WALDRON, John Barry Green Party
Rejected Papers
Turnout

Hullbridge

Candidates Name Description Results Elected
HOY, Michael Independent
LENCH, David James Michael Labour Party  
MOODY, Kelly The Conservative Party Candidate
Rejected Papers
Turnout

Lodge

Candidates Name Description Results Elected
DRAY, Robin Richard The Conservative Party Candidate  
MILNE, Robert Liberal Democrats  
Rejected Papers
Turnout

Roche North and Rural

Candidates Name Description Results Elected
AGIUS, Conner John Labour Party  
CROSBIE, Denise Maureen  
GALLIVAN, John Dean Green Party
JOHNSON, Jennifer Liberal Democrats
SHAW
Phil
The Conservative Party Candidate
Rejected Papers
Turnout

Roche South

Candidates Name Description Results Elected
HYDE-WILLIAMS, Shona Louise Labour Party  
MARRIOTT, Angelina Donna The Conservative Party Candidate  
SPITERI, Samantha Nikita Green Party
TAYLOR, Debbie Liberal Democrats
Rejected Papers
Turnout

Sweyne Park and Grange

Candidates Name Description Results Elected
NEWPORT, Lisa Jane Independent
PETERS, Scott James The Conservative Party Candidate  
WILLIAMS, Victoria Mary Labour Party
Rejected Papers
Turnout

Trinity

Candidates Name Description Results Elected
COOPER, Steve Labour Party  
O`LEARY, Matt Liberal Democrats  
SMITH, Simon Paul Conservative Party Candidate
Rejected Papers
Turnout

Wheatley

Candidates Name Description Results Elected
BURTON, Jamie Independent  
KISHORE, Chinu The Conservative Party Candidate  
LAWMON, Jack Leslie Independent
RIDLEY, Billy Labour Party
SUTTON, Mike Liberal Democrats
Rejected Papers
Turnout

Parish and Town Elections

Grange - Town

Candidates Name Description Results Elected
BELTON, Danielle Louise The Conservative Party Candidate  
BREWER, Elizabeth Liberal Democrats  
HOY, Michael Independent
LUMLEY, June Rosemary The Conservative Party Candidate
NEWPORT, Lisa Jane Independent
PETERS, Scott James The Conservative Party Candidate
WILSON, Vilma Anita Rochford District Residents
Rejected Papers
Turnout

Hockley East

Candidates Name Description Results Elected
BOXALL, Nick Independent Local Resident  
CARTER, Mike
CARTER, Toni Lorraine  
Rejected Papers
Turnout

Hockley West

Candidates Name Description Results Elected
EVES, Adrian Howard Rochford District Residents  
GADSDON, Eileen Philomena  
HEDGES, James Richard
MARTIN, Susan Jane Independent
MEACHAM, Philip Roger John
OSBORNE, David Paul
RIDLEY, Lorraine
TAYLOR, Chris Green Party
TERRY, Martin Paul Independent
THOROGOOD, Barbara Lilian Independent
Rejected Papers
Turnout

Hullbridge South

Candidates Name Description Results Elected
CHARTERS, Kirsten Jay  
COOPER, Steve  
NAISH, Sara
O`BRIEN, Jane
O`BRIEN, Kevin William
Rejected Papers
Turnout

Lodge - Town

Candidates Name Description Results Elected
JACOBS, Jordan The Conservative Party Candidate  
KNIGHT, Kiel Lee Kiel Knight  
MILNE, Robert Robert Milne
WARD, Ian Howard The Conservative Party Candidate
WILSON, Ian Clive Rochford District Residents
Rejected Papers
Turnout

Riverside

Candidates Name Description Results Elected
AGIUS, Conner John  
ELWELL, David Rowan  
FLACK, David Frederick Independent Democratic Socialist
KENLIN, Ian Kenneth
MARRIOTT, Angelina Donna
WALSH, Sue
WHITE, Paul Leslie
Rejected Papers
Turnout

Sweyne Park - Town

Candidates Name Description Results Elected
BALDING, Dawn Liberal Democrats  
LANGLEY, Marie Lisa The Conservative Party Candidate  
NEWPORT, James Edward Liberal Democrats
STANLEY, Chris Liberal Democrats
Rejected Papers
Turnout

Trinity - Town

Candidates Name Description Results Elected
FALZON, Vicky The Conservative Party Candidate  
GALLOP, Natasha Louise Natasha Gallop  
JOHNSON, Jennifer Phyllis Johnson Jennifer Phyllis
KNELL, Lindsey Lindsey Knell
O`LEARY, Matt O`Leary Matthew Daniel
PAGE, Sarah-Jane Page Sarah-Jane
REED, Sam Green Party
ROE, Cheryl Edwina The Conservative Party Candidate
SPERRING, David John The Conservative Party Candidate
Rejected Papers
Turnout

Victoria - Town

Candidates Name Description Results Elected
BELTON, Stuart The Conservative Party Candidate  
NEWPORT, Brooke Anne Independent
Rejected Papers
Turnout

Wheatley - Town

Candidates Name Description Results Elected
BURTON, Jamie Independent  
CALLIS, Christine Betty The Conservative Party Candidate  
CALLIS, Eddie The Conservative Party Candidate
CROSS, Andy Andrew George Cross
DRAY, Robin Richard The Conservative Party Candidate
ELLUL, Max Oliver The Conservative Party Candidate
KISHORE, Chinu The Conservative Party Candidate
LAMBOURNE, Richard Richard Lambourne
LINDEN, Richard Charles
Doyle
Richard Linden
SUTTON, Mike
VERNON, Marianne Carole
Rejected Papers
Turnout

Whitehouse - Town

Candidates Name Description Results Elected
KNELL, Nigel Nigel Knell  
Rejected Papers
Turnout

Police, Fire and Crime Commissioner Election - Statement of voting in the Rochford voting area

First Preference Votes

Name of Candidate Name of Registered Political Party (if any) Number of First Preference Votes in the Voting Area Elected
Fox, Adam Daniel Labour and Co-operative Party
Franks, Kieron Anthony Liberal Democrat
HIRST Roger The Conservative Party Candidate
TILBROOK Robin Charles William English Democrats - "More Police - Catching Criminals!"
Rejected Papers
Turnout