Election Results

Results from the European Parliamentary Election held 23nd May 2019 will be published on Chelmsford City Council's website as soon as they are available.  The count is taking place on Sunday 26th May 2019. The turnout for the District was 35.6%.

District and Parish Elections

Results from the District and Parish Elections held 2nd May 2019 are below. If you are viewing this page on a mobile device please scroll across the page to see the full table. Election results from previous years are also available from the Related Content section.

District Election Results

Downhall and Rawreth

Ward Candidates Name Description Results Elected

Downhall and Rawreth

Shaun O'Neil Cain Labour Party  118 No
James Edward Newport Liberal Democrats 1011 Yes
Keith Brian Podd The Conservative Party Candidate 315 No
Rejected Papers 42
Turnout  29%

Hawkwell East

Ward Candidates Name Description Results Elected

Hawkwell East

Roger James Gardner Labour Party  179 No
Stephen Hinde Rochford District Residents 540 No
Mike Webb The Conservative Party Candidate 647 Yes
Rejected Papers 18
Turnout 29%

Hawkwell West

Ward Candidates Name Description Results Elected

Hawkwell West

Toni Lorraine Carter Rochford District Residents 862 Yes
Ian Arthur Foster Conservative Party Candidate 653 No
David James Michael Lench Labour Party 123 No
Rejected Papers 17
Turnout 33%

Hockley

Ward Candidates Name Description Results Elected

Hockley

Louise Best Labour Party  142 No
Adrian Howard Eves Rochford District Residents 880 Yes
Eileen Philomena Gadsdon Conservative Party Candidate 486 No
Peter Malcolm Willis UK Independence Party 151 No
Rejected Papers 6
Turnout 33%

Hockley & Ashingdon

Ward Candidates Name Description Results Elected

Hockley & Ashingdon

Michael Robert Carter Conservative Party Candidate 589 Yes
David Harry Catchpole Independent 393 No
Nicola O'Riordan-Finley Liberal Democrats 352 No
Craig Francis Richard Sohail The For Britain Movement 103 No
Stephen Arthur Willis Labour Party  114 No
Rejected Papers 15
Turnout 30%

Hullbridge

Ward Candidates Name Description Results Elected

Hullbridge

Diane Hoy The Green Party  1473 Yes
Angelina Donna Marriott Conservative Party Candidate 370 No
Vicky Williams Labour Party  89 No
Rejected Papers 31
Turnout 36%

Lodge

Ward Candidates Name Description Results Elected

Lodge

Richard Lambourne Rochford District Residents 788 No
Roger Anthony Neville Labour Party  168 No
Ian Howard Ward The Conservative Party Candidate 835 Yes
Rejected Papers 13
Turnout 34%

Roche North & Rural

Ward Candidates Name Description Results Elected

Roche North & Rural

Phil Capon Rochford District Residents 365 No
David Frederick Flack Labour Party  362 No
Myriam Fawzia Sohail The For Britain Movement 115 No
Simon Ernest Wootton Conservative Party Candidate 532 Yes
Rejected Papers 18
Turnout 28%

Roche South

Ward Candidates Name Description Results Elected

Roche South

Derek Henry Brown Liberal Democrats 142 No
Ian James Challis Labour Party 285 No
Shaun Leslie Holmes UK Independence Party 296 No
Arthur Leonard Williams The Conservative Party Candidate 475 Yes
Rejected Papers 23
Turnout 28%

Sweyne Park & Grange

Ward Candidates Name Description Results Elected

Sweyne Park & Grange

Conner John Agius Labour Party 180 No
June Rosemary Lumley The Conservative Party Candidate 702 Yes
Lisa Jane Newport Liberal Democrats 538 No
Rejected Papers 60
Turnout 29%

Trinity

Ward Candidates Name Description Results Elected

Trinity

Ian Christopher Oakley Liberal Democrats 446 No
Sam Reed Labour Party 158 No
Cheryl Edwina Roe The Conservative Party Candidate 990 Yes
Jill Waight The Green Party Candidate 321 No
Rejected Papers 30
Turnout 35%

 

Wheatley

Ward Candidates Name Description Results Elected

Wheatley

Steve Cooper Labour Party  233 No
John David Griffin The Conservative Party Candidate 674 No
Mike Wilkinson   832 Yes
Rejected Papers 21
Turnout 34%

Parish Election Results

Stambridge

Ward Candidates Name Description Results Elected

Stambridge

Peter James Bowen N/A 71 Yes
Stacey Leigh Ann Bush N/A 21 No
Natalie Ann Crane N/A 68 Yes
Julie Roseanna Gooding N/A 48 Yes
Pamela Ann Holmes N/A 68 Yes
George John Ioannou N/A 87 Yes
Emma Rachael Lingley N/A 75 Yes
Phil Shaw N/A 41 Yes
Rejected Papers 3
Turnout 26%

 

Little Wakering Parish

Ward Candidates Name Description Results Elected

Little Wakering

Norman David Bright N/A 97 Yes
Mandy Cohen N/A 96 Yes
Roger William Gardiner N/A 99 Yes
Shirley Anne Glover N/A 107 Yes
Michael Robert Pearmain N/A 69 No
Mike Steptoe N/A 144 Yes
Rejected Papers 4
Turnout 28%