Election Results 2015

The results for the Rochford Ward District By – Election on the 26th  November are below:

Ward Candidates Name Description Results Elected

Rochford Ward

Nicholas Leonard Cooper UK Independence Party (UKIP) 250 No
Daniel Irlam Liberal Democrats 114 No
Michael John Lucas-Gill The Conservative Party Candidate 328 No
Matthew Softly Labour Party 332 Yes
Rejected Papers 3
Turnout 17.95%

 

The results for the May 2015 District and Parish Elections and the Parliamentary Election are below.

Election results from previous years are also available from the Related Content section at the bottom of this page.

Member of Parliament

Rayleigh and Wickford

Constituency Candidates Name Description Results Elected

Rayleigh and Wickford

Mark Gino Francois The Conservative Party Candidate 29088 Yes
John Hayter UK Independence Party (UKIP) 11858 No
David Alexander Hough Labour Party 6705 No
Linda Diane Margaret Kendall Independent 2418 No
Mike Pitt Liberal Democrats 1622 No
Sarah Yapp Green Party 1529 No
   
Rejected papers 136
Turnout 69.2%

Rochford and Southend East

Constituency Candidates Name Description Results Elected

Rochford & Southend East

Simon Ashley Cross The Green Party 2195 No
James Duddridge The Conservative Party Candidate 20241 Yes
Ian David Gilbert Labour Party 10765 No
Peter Gwizdala Liberal Democrat 1459 No
Floyd Waterworth UK Independence Party (UKIP) 8948 No
Total votes 43772
   
Turnout 61.32%

District Election Results

Ashingdon & Canewdon

Ward Candidates Name Description Results Elected

Ashingdon & Canewdon

Tracy Joy Capon Rochford District Residents 620 No
Nicholas Leonard Cooper UK Independence Party (UKIP) 700 No
George John Ioannou The Conservative Party Candidate 1128 Yes
Rejected Papers 24
Turnout 68.8%

Barling and Sutton

Ward Candidates Name Description Results Elected

Barling and Sutton

Peter John Bulman Green Party 102 No
Tina Hughes UK Independence Party (UKIP) 295 No
Kevin Douglas Salt The Labour Party Candidate 85 No
Mike Steptoe The Conservative Party Candidate 443 Yes
Rejected Papers 9
Turnout 65.9%

 

Downhall and Rawreth

Ward Candidates Name Description Results Elected

Downhall and Rawreth

Jason Robert Hodson UK Independence Party (UKIP) 574 No
Ron Oatham Liberal Democrat 1242 Yes
Keith Brian Podd The Conservative Party Candidate 789 No
Rejected Papers 26
Turnout 69.9%

Foulness & Great Wakering

Ward Candidates Name Description Results Elected

Foulness & Great Wakering

Daniel Efde UK Independence Party (UKIP) 939 No
Trevor Edward Goodwin   461 No
David James Michael Lench The Labour Party Candidate 451 No
Colin Seagers The Conservative Party Candidate 1115 Yes
Rejected Papers 16
Turnout 66%

Grange

Ward Candidates Name Description Results Elected

Grange

Keith Anthony Gibbs UK Independence Party (UKIP) 540 No
June Rosemary Lumley The Conservative Party Candidate 1041 Yes
Peter Michael Scott Rochford District Residents 394 No
Rejected Papers 18
Turnout 69.3%

Hawkwell North

Ward Candidates Name Description Results Elected

Hawkwell North

Lesley Ann Butcher The Conservative Party Candidate 1238 Yes
Elliot Mason Rochford District Residents 337 No
Dudley Morgan Smith UK Independence Party (UKIP) 581 No
Victoria Mary Williams The Labour Party Candidate 326 No
Rejected Papers 7
Turnout 69.8%

Hawkwell South

Ward Candidates Name Description Results Elected

Hawkwell South

Phil Capon Rochford District Residents 471 No
John Henry Jefferies The Labour Party Candidate 323 No
Mike Webb The Conservative Party Candidate 899 Yes
Derek Wilson UK Independence Party (UKIP) 589 No
Rejected Papers 23
Turnout 65.1%

 

Hawkwell West

Ward Candidates Name Description Results Elected

Hawkwell West

Gill Gibson The Labour Party Candidate 195 No
Richard Henry Loding UK Independence Party (UKIP) 429 No
Christine Margaret Mason Rochford District Residents 1027 Yes
Laureen Shaw The Conservative Party Candidate 836 No
Rejected Papers 12
Turnout 72.4%

 

Hockley Central

Ward Candidates Name Description Results Elected

Hockley Central

Irena Cassar Rochford District Residents 1246 No
Keith Henry Hudson The Conservative Party Candidate 1906 Yes
Ian James Rooke The Labour Party Candidate 492 No
Rejected Papers 52
Turnout 70.3%

Hullbridge

Ward Candidates Name Description Results Elected

Hullbridge

David Dennis Bodimeade Labour Party 325 No
John Alfred Bull UK Independence Party (UKIP) 1046 No
John Richard Chaffin Independent 280 No
Angela Violet Hale The Conservative Party Candidate 1199 Yes
Stuart Anthony Wilson Green Party 834 No
Rejected Papers 19
Turnout 67.7%

Lodge

Ward Candidates Name Description Results Elected

Lodge

Richard Lambourne Rochford District Residents 810 No
Ian Howard Ward The Conservative Party Candidate 1494 Yes
Rejected Papers 48
Turnout 71.2%

Rochford

Ward Candidates Name Description Results Elected

Rochford

Robert Gage UK Independence Party (UKIP) 1047 No
Keith John Gordon The Conservative Party Candidate 1372 Yes
Myra Anne Weir The Labour Party Candidate 998 No
Rejected Papers 29
Turnout 59.1%

Sweyne Park

Ward Candidates Name Description Results Elected

Sweyne Park

Andrew Charles Bawden UK Independence Party (UKIP) 560 No
Toby Mountain Rochford District Residents 754 No
Carol Pavelin The Conservative Party Candidate 917 Yes
Rejected Papers 28
Turnout 65.4%

 

Parish Elections

Canewdon

Ward Candidates Name Description Results Elected

Canewdon

Chris Argent   349 Yes
Joanna Helen Barwick Parish Councillor 448 Yes
Janet Elizabeth Craven Parish Councillor 334 Yes
Joy Susan Hutchison   333 Yes
Jon Ince   281 Yes
Richard Joseph Kirton   275 Yes
Carole Jane Nicol Parish Councillor 317 Yes
Joyce Smith Retired Civil Servant 407 Yes
Eric Toleman   238 No
Lynne Van Houten Parish Councillor 390 Yes
Rejected Papers 47

Great Wakering - Great Wakering Central Ward

Ward Candidates Name Description Results Elected

Great Wakering - Great Wakering Central Ward

Lee Blunden UK Independence Party (UKIP) 331 Yes
Vicki Susan Brandon Great Wakering Resident 441 Yes
Daniel Efde UK Independence Party (UKIP) 348 Yes
Margaret Christine Flynn Independent 282 No
Trevor Edward Goodwin Great Wakering Resident 415 Yes
Robert Leonard Green   294 No
Anthony David Porter   300 No
Lyn Rodger Great Wakering Resident 525 Yes
Rejected Papers 12

 

Great Wakering - Great Wakering East Ward

Ward Candidates Name Description Results Elected

Great Wakering - Great Wakering East Ward

Shirley Anne Glover   196 No
Neil Hookway UK Independence Party (UKIP) 342 Yes
Tina Hughes UK Independence Party (UKIP) 337 Yes
Richard Henry Loding UK Independence Party (UKIP) 284 Yes
James Misell   211 No
Michael Robert Pearmain   252 No
Brett Vincent Telford   168 No
Barbara Jean Wilkins The Conservative Party Candidate 525 Yes
Rejected Papers 17

 

Great Wakering - Great Wakering West Ward

Ward Candidates Name Description Results Elected

Great Wakering - Great Wakering West Ward

Marion Lilian Sawyer UK Independence Party (UKIP) 367 Yes
Laurence John Street   320 Yes
Frank Wheeler Great Wakering Resident 352 Yes
Nicola Jean Wheeler Great Wakering Resident 300 No
Lynn White   359 Yes
Rejected Papers 44