Election Results 2010

Here are the May 2010 results for the District Elections and the Parliamentary Election. Election results from previous years are also available from the Related Content section on this page. This section also holds the results of by-elections.

Great Wakering West Parish Election Results 16 December 2010

Constituency Candidates Name Description Results Elected

Great Wakering West Parish

Alan Jeremy Dobson   71 Yes
Brian Albert Ernest Efde   61 No
Rejected Papers 2
Turnout 10.40%

Wheatley Ward District Election Results 15 July 2010

Constituency Candidates Name Description Results Elected

Wheatley

David D Bodimeade The Labour Party Candidate 47 No
Sid Cumberland Liberal Democrats 78 No
John Hayter English Democrats 142 No
Aron C Priest The Conservative Party Candidate 417 Yes
Rejected Papers 0
Turnout 21.3%

Member of Parliament

Rayleigh and Wickford

Constituency Candidates Name Description Results Elected

Rayleigh and Wickford

Tino Callaghan UK Independence Party 2211 No
Antony William Evennett British National Party 2160 No
Mark Gino Francois The Conservative Party Candidate 30257 Yes
Susan Gaszczak Liberal Democrats 7919 No
John Hayter English Democrats 2219 No
Mike Le-Surf The Labour Party Candidate 7577 No
Rejected Papers 116
Turnout 69.3%

Rochford and Southend East

Constituency Candidates Name Description Results Elected

Rochford & Southend East

Kevin Bonavia The Labour Party Candidate 8,459 No
Anthony Chytry Independent 611 No
James Duddridge The Conservative Party Candidate 19,509 Yes
Graham Longley Liberal Democrats 8,084 No
James Moyies UK Independence Party 2,405 No
Geoff Strobridge British National Party 1,856 No
Andrew Vaughan The Green Party 707 No
Total votes 41,631
Rejected Papers N/A
Turnout 58.4%

District Election Results

Downhall and Rawreth

Ward Candidates Name Description Results Elected

Downhall and Rawreth

Chris Black Liberal Democrats 1846 Yes
Nicholas Alan Orr The Conservative Party Candidate 770 No
Rejected Papers 27
Turnout 71.4%

Foulness & Great Wakering

Ward Candidates Name Description Results Elected

Foulness & Great Wakering

Brian Efde   659 No
Trevor Edward Goodwin The Conservative Party Candidate 1607 Yes
Tim Nicholls The Labour Party Candidate 625 No
Rejected Papers 34
Turnout 65.4%

Grange

Ward Candidates Name Description Results Elected

Grange

Christopher John Lumley Liberal Democrats 1205 Yes
Aron Priest The Conservative Party Candidate 720 No
Rejected Papers 24
Turnout 68.1%

Hawkwell North

Ward Candidates Name Description Results Elected

Hawkwell North

Sam Duncombe Liberal Democrats 833 No
Antony William Evennett British National Party 264 No
Joanne Elizabeth McPherson The Conservative Party Candidate 1291 Yes
Rejected Papers 26
Turnout 68.6%

Hawkwell South

Ward Candidates Name Description Results Elected

Hawkwell South

Heather Lilian Ann Glynn The Conservative Party Candidate 1584

Yes

Earl Victor Strobridge British National Party 389 No
Rejected Papers 121
Turnout 62.2%

Hawkwell West

Ward Candidates Name Description Results Elected

Hawkwell West

Gloria Harmsworth English Democrats 157 No
John Reginald Frederick Mason Rochford District Residents 937 Yes
Ian Howard Ward The Conservative Party Candidate 832 No
Myra Anne Weir The Labour Party Candidate 306 No
James Michael Antony Wells British National Party 101 No
Rejected Papers 6
Turnout 72%

Hockley Central

Ward Candidates Name Description Results Elected

Hockley Central

David Charles Thompson The Labour Party Candidate 940 No
Carole Anne Weston The Conservative Party Candidate 2646 Yes
Rejected Papers 81
Turnout 69.9%

Hullbridge

Ward Candidates Name Description Results Elected

Hullbridge

Brian Thomas Hazlewood The Conservative Party Candidate 1302 No
Michael Hoy Green Party 1446 Yes
Angelina Donna Marriott The Labour Party Candidate 467 No
Pauline Smith English Democrats 445 No
Rejected Papers 18
Turnout 68.7%

Rayleigh Central

Ward Candidates Name Description Results Elected

Rayleigh Central

Patricia Aves The Conservative Party Candidate 1242 Yes
Thomas Broad English Democrats 328 No
Mike Nobes Liberal Democrats 702 No
Rejected Papers 22
Turnout 68.1%

Rochford

Ward Candidates Name Description Results Elected

Rochford

Robert Matthew Brown The Labour Party Candidate 834 No
Douglas John Copping Green Party 607 No
James Philip Cottis The Conservative Party Candidate 1813 Yes
Rejected Papers 34
Turnout 58.1%

 

Trinity

Ward Candidates Name Description Results Elected

Trinity

James Edward Grey The Conservative Party Candidate 1070 Yes
Paula Hayter English Democrats 525 No
Chris Stanley Liberal Democrats 542 No
Rejected Papers 21
Turnout 74%

 

Wheatley

Ward Candidates Name Description Results Elected

Wheatley

Nicola Gallaway English Democrats 666 No
Mavis Joan Webster The Conservative Party Candidate 1470 Yes
Rejected Papers 92
Turnout 69%

Whitehouse

Ward Candidates Name Description Results Elected

Whitehouse

Joan Elizabeth Court British National Party 156 No
Tim Hayter English Democrats 601 No
Peter Frederick Arthur Webster The Conservative Party Candidate 1385 Yes
Rejected Papers 71
Turnout 68.2%